neoficiálne stránky   

 
  Spustenie BBC:  
 
  BBC je prvou a samozrejme aj najväčšou spravodajskou stanicou vo Veľkej Británii. Podľa mnohých zdrojov však BBC vzniklo ďaleko skôr než len 1922 roku. Vynájdením technológií sa umožnilo zmýšľať vplyvných ľudí inak, snažili sa využiť potenciál prístrojov ale až príchodom prvej svetovej vojny sa rozprúdilo používanie rádia a celkovo význam vysielať a realizovať rádiové siete.

Technológia sa teda začala až nástupom vojny využívať v masovom meradle. Nehovoriac o tom, že počas II Svetovej vojny už malo rádio viacero domácností a každý majetnejší pán mal doma aspoň jeden prijímač. Všetci chceli byť informovaní ihneď o dianí na frontoch, o dianí v zahraničí, o víťazstvách či prehre. Každý chcel mať informácie o tom, ako postupuje front a čo je nové v iných mestách, bez čakania na tlač a noviny. Úplný základ BBC dali prví majitelia, výrobcovia rádií a ako to už býva, začali profitovať slušne práve na reklame.

Od počiatku rádia existuje aj rozhlasová reklama a trh s ňou. .Až po čase sa dostal k moci nad spoločnosťou John Reith a mal za úlohu zaistiť vysielanie, bez ohľadu na straty či zisk. BBC si získalo ľudí. Nepochybne. Malo totiž niekoľko cieľov a úloh, ktoré plní dodnes a medzi ktorými sú body ako: nestrannosť, politická nezávislosť, objektívnosť, spravodlivosť, podpora aj menšín a neskôr aj dočasne realizácia zahraničných pobočiek.

Reith zapríčinil, že BBC si získala rešpekt celej Británie ale postupne aj celého sveta. Rádio sa stalo prostriedkom pre východu, informácie a zábavu. Od založenia v roku 1922 malo len jednu odstávku v roku 1926. O tri roky neskôr sa začalo s prvými pokusmi o televízne vysielanie. O desať rokov sa ale nakoniec predsa len začalo vysielať aj prostredníctvom televízie. Počas II. Svetovej vojny sa prerušilo televízne vysielanie, ale ako sme už spomenuli, rádio si získalo obľubu a nabralo na význame v oblasti východy a informovanosti. BBC bolo využité aj pri vojenských operáciách, keď sa v rádiu vysielali skryté kódy pre vojakov ohľadom vylodenia v Normandii v Deň D. V roku 1939 vzniká BBC aj v arabštine.
.

BBC SLOVAK
 
BBCBBC malo do roku 2005 pobočku aj na Slovensku. Fungovalo tak BBC SLOVAK a viac informácii práve o BBC Slovak nájdete na stránkach. Tlačová správa hovorí o dôvodoch zrušenia BBC pobočiek v 10 jazykoch.

Zahraničné vysielanie BBC prijalo v októbri 2005 novú stratégiu rozvoja na nasledujúcich päť rokov.

V rámci tejto stratégie bolo schválené aj rozhodnutie ukončiť činnosť 10 jazykových sekcií, medzi nimi aj slovenskej. BBC sa po slovensky naposledy prihlásila 20.decembra 2005. Týmto sa ukončila 66 ročná história vysielania BBC v slovenčine.

Slovenská redakcia zahraničného vysielania BBC ďakuje všetkým svojim poslucháčom a priaznivcom za prejavený záujem a podporu. Ďakuje tiež všetkým tým, ktorí vyjadrili ľútosť a sklamanie nad ukončením jej činnosti.
Viac info na spomínanom webe:  http://www.bbc.co.uk/slovak/

 

 
 
© BBC.SK unoficial website - neoficiálne stránky BBC.sk L222